Zorganizujmy kampanię na rzecz drzew!!! Drzewa są ważne!
Świadczą dla nas wiele usług: ochładzają powietrze, zatrzymują wodę w glebie, zwiększają bioróżnorodność i produkują tlen. Niezwykle ważne jest, abyśmy wszyscy zdawali sobie sprawę z wartości istnienia drzew w naszym otoczeniu. Aby zwiększać świadomość usług świadczonych przez drzewa, organizujemy kampanię na rzecz drzew! 19 września w całej Europie przypinać będziemy do drzew etykiety TreeTag zawierające informacje o każdym tak oznakowanym drzewie. Jaką ma wielkość? Jaki to gatunek? Jakie korzyści nam dostarcza? Każde z tych drzew zostanie zaprezentowane w mediach społecznościowych i na tej stronie internetowej. Poprzez komunikaty prasowe na temat oznaczonych etykietami drzew pragniemy zwrócić uwagę na drzewa i na korzyści, jakie nam dają.
Jeżeli jakieś drzewo jest dla Ciebie ważne lub chcesz wziąć udział w kampanii, skontaktuj się z nami!
Korzyści, jakie dają nam drzewa miejskie
W większych i mniejszych miastach drzewa miejskie mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrostanu mieszkańców obszarów miejskich. Podczas gdy wartość estetyczna drzew jest oczywista, świadczone przez nie usługi ekosystemowe, znajdujące potwierdzenie w badaniach naukowych, są wielowymiarowe i mają zasadniczy wpływ na jakość naszego życia. Ze względu na liczne korzyści, jakie nam zapewniają, od poprawiania jakości powietrza po poprawianie dobrostanu psychicznego, drzewa miejskie są niezbędnym elementem zrównoważonych, zdrowych i przyjaznych miast.
Zrozumienie i uświadomienie sobie różnorakich korzyści płynących z obecności drzew na terenach mieskich pozwala nam skuteczniej działać na rzecz ich zachowania i uwzględniania w planowaniu przestrzennym oraz takiego zarządzania nimi, które pomaga je chronić, a drzewom pomaga przystosowywać się do warunków, w jakich rosną, umożliwiając istnienie w krajobrazie miejskim przez wiele lat.
POPRAWIANIE JAKOŚCI POWIETRZA
Drzewa miejskie działają jak naturalne filtry powietrza. Poprzez fotosyntezę pochłaniają dwutlenek węgla (CO₂) i uwalniają tlen (O₂), magazynując węgiel w swoich tkankach. Ponadto pochłaniają także cząstki stałe (PM) i inne zanieczyszczenia, takie jak dwutlenek siarki (SO2), tlenek węgla (CO), dwutlenek azotu (NO2) czy ozon(O3), powodujące poważne problemy z oddychaniem. Badania wykazały, że zadrzewienia miejskie mogą obniżyć poziom zanieczyszczeń nawet o 60%, dzięki czemu możemy oddychać czystszym i zdrowszym powietrzem.
GOSPODARKA WODNA
Drzewa miejskie wspierają skuteczne gospodarowanie wodą, gdyż przechwytują wody opadowe, zmniejszają spływ powierzchniowy i zwiększają ilość powierzchni przepuszczalnych w krajobrazie. Ich korzenie poprawiają strukturę gleby, zwiększając infiltrację, redukując erozję i zwiększając zdolność zatrzymywania wody, jednocześnie zwiększając tempo filtracji i infiltracji i uzupełniając zasoby wód gruntowych. Spowalniając spływ wody, drzewa pomagają zmniejszyć ryzyko powodzi i utrzymać integralność miejskich dróg wodnych. Dodatkowo odgrywają kluczową rolę w odfiltrowywaniu zanieczyszczeń z wody deszczowej, chroniąc w ten sposób jakość wód.
To nie wszystko!
ŁAGODZENIE KLIMATU
Drzewa odgrywają kluczową rolę w regulowaniu warunków środowiskowych panujących na terenach miejskich, świadcząc usługi polegające na ograniczaniu promieniowania słonecznego, prędkości wiatru, temperatury powietrza, wilgotności względnej i promieniowania odbitego od powierzchni utwardzonych. Dają cień, obniżając temperaturę pod koroną i redukując efekt wyspy ciepła, powszechnie obserwowany w miastach. Efekt ten, spowodowany przez pochłanianie i odbijanie ciepła przez beton i asfalt, może przyczyniać się do znaczącego wzrostu temperatury. Jedno dojrzałe drzewo może transpirować do około 400 litrów wody w ciągu upalnego dnia, która, odparowując, również obniża temperaturę powietrza. W efekcie temperatura w dzielnicach, w których rośnie wiele dojrzałych drzew, może być o kilka stopni niższa, co przekłada się na mniejszą potrzebę korzystania z klimatyzacji i niższe rachunki za prąd.
BIORÓŻNORODNOŚĆ I SIEDLISKA
Każde drzewo miejskie jest samo w sobie bioróżnorodnym wszechświatem. Drzewa miejskie wspierają różnorodność biologiczną zapewniając siedliska różnym gatunkom ptaków, owadów i drobnych ssaków. Bioróżnorodność ta jest niezbędna dla równowagi ekologicznej i wpływa na stan miejskiego ekosystemu. Obecność wielu różnych gatunków zwiększa też odporność ekosystemu na stresy i zmiany środowiskowe.
KORZYŚCI PSYCHOLOGICZNE I SPOŁECZNE
Obecność drzew na terenach miejskich to liczne korzyści psychologiczne i społeczne. Udowodniono, że tereny zielone obniżają poziom stresu, poprawiają nastrój i zwiększają ogólny dobrostan psychiczny. Często pozwalają na ucieczkę od zgiełku miejskiego życia, dając poczucie przynależności do danego miejsca, tworząc, jednocześnie, przestrzenie sprzyjające interakcjom społecznym, wypoczynkowi i rekreacji. Badania wykazały, że mieszkańcy obszarów, w których zieleni jest więcej, deklarują lepsze samopoczucie i niższy poziom lęku i depresji.
WARTOŚĆ EKONOMICZNA
Drzewa zapewniają nam duże korzyści ekonomiczne. Zadrzewione nieruchomości i tereny zielone zazwyczaj mają wyższą wartość rynkową. Firmy działające na zadrzewionych terenach przyciągają więcej klientów, a osoby pracujące w otoczeniu, w którym jest więcej zieleni, są bardziej zadowolone ze swojej pracy i bardziej produktywne. Co więcej, usługi ekosystemowe świadczone przez drzewa, takie jak oczyszczanie wody i powietrza, łagodzenie czynników klimatycznych czy przeciwdziałanie powodziom, pozwalają miastom zaoszczędzić miliony na kosztach związanych z infrastrukturą i opieką zdrowotną.
Metodologia
Korzyści ekosystemowe dostarczane przez każde z opatrzonych etykietą drzew zostały oszacowane za pomocą narzędzia i-Tree Eco. i-Tree to zestaw recenzowanych, innowacyjnych i darmowych narzędzi zaprojektowanych w celu wykorzystania oceny i analizy struktury i funkcji drzewa do określania korzyści, jakie czerpiemy z usług ekosystemowych przez nie świadczonych.
Narzędzia i-Tree stworzone zostały przez USDA Forest Service we współpracy z licznymi partnerami. Początkowo opracowane i wdrożone w Stanach Zjednoczonych, i-Tree obecnie dostępne jest na całym świecie i wykorzystywane przez tysiące społeczności, organizacji non-profit, gmin, osób zawodowo zajmujących się zadrzewieniami miejskimi, a także wolontariuszy i studentów.
Dane wyjściowe uzyskane dzięki temu narzędziu mogą znacznie ułatwić i udoskonalić planowanie i zarządzanie zasobami drzew miejskich oraz przestrzeniami, w których drzewa rosną, z myślą o zapewnieniu drzewom szans na wieloletni wzrost, a ludziom – dobrego samopoczucia.
Aby wygenerowanie obliczeń było możliwe, konieczne jest zebranie w terenie danych o każdym drzewie objętym projektem. Dane wymagane do zebrania w terenie, a także procedury służące do zbierania tych danych opisane zostały w przewodniku i-Tree Eco Field Guide.
Więcej informacji na temat i-Tree oraz dostęp do wszelkich zasobów (instrukcji, filmów wideo, opisów projektów i dokumentów pomocniczych) uzyskać można odwiedzając stronę internetową poświęconą narzędziom i-Tree.